6. díl deníku KPZ CooLAND: Návštěva u Karla

Když jede člověk poprvé navštívit svého ekologického zemědělce, snaží se dopředu vyvarovat se různých klišé. Takhle si to přece představí každý: tradiční selské stavení zalité sluncem, ve vzduchu švitoří ptáčci, nektarem rozkvetlých ovocných stromů se láduji chlupatí čmeláčci. Kýč jak bič! Jedu sem přece pro to, abych zjistila, jak je to tedy doopravdy.


Jenže mé investigativní ambice se rozpadají v momentě, kdy to takhle na statku opravdu vypadá! Uprostřed rozlehlého dvora statku v Budyni nad Ohří stojí stará vodní pumpa osvětlena podvečerními paprsky, na ní sedí Karel Tachecí a čte si noviny. Když vidí moji postavu přešlapující před otevřenými vraty, zamává mi na pozdrav a jelikož Karel správně tuší mou zvědavost, jdeme se rovnou podívat na pole, kde bude následující sezonu růst naše zelenina. A je to tady, ta tolik diskutovaná peřinková půda! Záhony vypadají jako z učebnice pedologie a z nich raší malinké lístečky, které, až vyrostou, budou můj oběd. Těší mě!

K tomu, abych poznala co je rajče, co květák a co ředkvičky potřebuji odborný výklad a jsem ráda, že si nemusím s tak chabými znalostmi ze zemědělství pěstovat zeleninu sama. Že na to mám odborníka. Tyhle párcentimetrové mrňouse rozeznat neumím. Ale jasně je všude poznat ta péče, která se jim dostává. S Karlem společně dekou na noc zakrýváme pařeniště plné malých sazeniček, přeci jen je v noci ještě mráz. Během práce probíráme podrobnosti dodávek a možnosti termínu exkurze pro naši KPZ, jelikož tuhle krásu opravdu stojí za to vidět.


Bavíme se o počasí, a to nikoli z nedostatku témat ke konverzaci. Jak se Karel dočetl v novinách, sucho, které v poslední dny vládne, bude ještě chvíli trvat. Najednou, když člověk vidí vlastní zeleninu trpící žízní, uvědomuje si, jaký je sucho opravdu problém. Co když chudinky nevyrazí?

Jakmile přijíždím domů, okamžitě kontroluji předpověď počasí. Uff, ve čtvrtek má pršet. Moje jídlo je zachráněno! Už chápu význam slov spoluzodpovědnost za úrodu o které jsme si říkali v rámci KPZ.

Tak tedy úspěšnou sezonu!

CooLAND

text: -KZ-

foto: -KZ-

Also on this blog

SHARE:  Email · Facebook · Google · Twitter · Tumblr · Kindle
SUBSCRIBE:  Receive an email on new posts from cooland

Comments


  • Notify me upon new comments

☺ Got it