​1. díl deníku KPZ CooLAND: Jak to všechno začalo

Na jedné ze svých přednášek nedávno Marek Orko Vácha řekl: "jen málokterý čin má pouze jediný důsledek". A jak se potvrdilo, i taková celkem obyčejná záležitost, jako je koupě časopisu A2 s tématem Komunitně Podporovaného zemědělství a potravinové suverenity, může zásadně ovlivnit směřování životů skupiny lidí. Tahle Advojka odstartovala totiž vlnu událostí a setkání, které mimo jiné vedou k našemu jasnému rozhodnutí: chceme založit vlastní KáPéZetku.

pondělí 3.2.2015 / NaCafé

CooLAND se schází v letenské kavárně NaCafé. Víme, že chceme iniciovat založení vlastní KPZ. Je ideální čas, za chvíli začně jaro a když budeme akční, mohli bychom už letos odebírat zeleninu od konkrétního zemědělce. První informační schůzka musí proběhnout co nejdříve... příští týden. A tak zamlouváme vhodný prostor a vytváříme pozvánku.

středa 4.2.2015 / pozvánka na večírek "adoptuj svého sedláka"

Už za dva dny po našem definitivním rozhodnutí, si mohou naši přátelé a známí přečíst ve svých emailech pozvánku:

Milí přátelé,

chcete společně s námi „adoptovat svého sedláka“? Ne, nezbláznili jsme se, naopak, dostáváme konečně rozum :-). Často mluvíme o tom, jak je naše kulturní a zemědělská krajina v neutěšeném stavu a čím dál víc si uvědomujeme, že jen mluvení nestačí. Proto chceme dění v našem okolí a v krajině aktivně ovlivňovat, cesta do krajiny totiž vede kolem každého z nás. A my budeme rádi, když se na tuhle cestu vydáte s námi.

Jedním z nápadů, které chceme realizovat, je vytvoření vlastní party vycházející z myšlenky komunitou podporovaného zemědělství (KPZ), jednoduše řečeno, chceme založit vlastní „KáPéZetku“ společně s dalšími zajímavými lidmi, kterým důvěřujeme a máme rádi. Pokud se chcete dozvědět víc, přijďte na informační večírek v úterý 10. 2. 2015 od 19:30 hod. Pro náš večírek s tématem "Komunitně podporované zemědělství" jsme vybrali Kavárnu Langhans, kterou provozuje Člověk v Tísni ve Vodičkově ulici . Do útulné kavárny ve dvoře se dostanete, když projdete skrz Foto Škoda nebo vedlejším průchodem kolem vrátnice paláce Langhans, kde obvykle sedí příjemný a usměvavý sarší pán.podle počtu účastníků.

Můžete pozvat i své kamarády, o kterých si myslíte, že by je to také bavilo.

Určitě jste zvědaví, tak alespoň pár základních informací o KPZ. Mezi jeho hlavní cíle patří rozvoj místní produkce a spotřeby potravin, podpora šetrného hospodaření v krajině, upevňování vztahu mezi lidmi a pěstování vztahu k jídlu, půdě i krajině. To je krásný cíl, proti kterému snad nemůže nikdo nic namítnout. Princip pak spočívá v tom, že si parta lidí najde svého ekologicky hospodařícího sedláka, se kterým uzavře partnerství a časem, zpravidla i přátelství. Parta se domluví se sedlákem na formě spolupráce: Co se bude pěstovat? Jak často budou probíhat dodávky? Jakým způsobem? Jaká bude cena? Chceme se také dozvědět, jak se konkrétní plodiny pěstují? Chceme si to zkusit třeba i na vlastní kůži?… Sedlák tak získá jistotu odbytu a potřebné finanční prostředky, parta zase kvalitní potraviny. Navíc si všichni odnáší dobrý pocit z toho, že přímo podporují rozvoj drobných rodinných statků, které hospodaří s ohledem na životní prostředí, krajinu, i zdraví. A nakonec je to i zábava, jak vám ukážeme na večírku.

Na co se můžete těšit? Na dokument „o zahnutých okurkách“, který lépe než naše slova popisuje celý koncept KPZ na konkrétním příkladu z Německa. Setkáte se se zakladatelkou KomPotu, který už má za sebou první úspěšnou sezónu fungování ve Středoklukách u Prahy. A budete odcházet nadšeni. Věříme, že mezi vámi najdeme své parťáky.

Nebojte, nechceme uvádět Marxe do praxe. Chceme jen nahradit nudné nákupy v supermarketu něčím užitečnějším, zábavnějším, voňavějším a chutnějším.

Těšíme se na vás

Šárka – Vraťka - Katka

CooLAND

facebook.com/cestadokrajinyúterý 10.2.2015 / "adoptuj svého sedláka" - první informační schůzka v kavárně Langhans

Jsme plni očekávání. Přijde vůbec někdo? Zaujmout někoho, aby si z přehršle nabídek jiných aktivit vybral zrovna tenhle večírek, případně změnil na rychlo své plány, není taková samozřejmost. Riskujeme, že peníze, které jsme zaplatili za pronájem prostor v Langhans přijdou vniveč. Tedy vlastně nepřijdou, i kdybychom tu byli sami. Když už nic jiného podpoříme svou aktivitou Člověka v tísni, který Langhans provozuje a uděláme si tu soukromý večírek. Kavárna je totiž parádní :-).

Je 19 hodin a sami tu nejsme. Sešlo se nás asi 20 lidí, což by se dalo považovat za úspěch. Na úvod pouštíme film o "Strategie zahnuté okurky", příběh o vzniku komunitně podporovaného zemědělství - projektu GartenCoop z německého Freiburku. Tenhle film jsme viděli před týdnem a nadchnul nás. Bude se líbit i našim přátelům?

Film běží a je jasné, že pro dnešní večer to nebyla šťastná volba. Je příliš dlouhý a možná až příliš "komunitní". Je něco jiného vidět tenhle film ve skupině stejných nadšenců, než ho promítat lidem, kteří o KPZ dosud neslyšeli, přiběhnou unavení z práce s hlavou plnou svých starostí. Většina lidí vypadá dost unaveně, v některých tvářích je vidět hodně velký otazník : "Co to má znamenat? A co bych s tím měl mít společného já? Ty holky se asi už úplně zbláznily."

Naštěstí je tu ale Míla Hilgertová Kettnerová, spoluzakladatelka KomPot, což je KáPéZetka fungující již několik sezón ve Středoklukách u Prahy. Míla je mladá, chytrá a chic ženská, která rozhodně boří obecný mýtus, že zemědělec vypadá jako postarší venkovský chlapík v holinách a na traktoru. I když i ani holiny nejsou Míle cizí a traktor řídit také zvládne. Navíc ještě umí hezky povídat o tom, jak taková KáPéZetka funguje. A přece jen se i díky ní trochu daří zaplašit lehce rozpačitý dojem z filmu a rozpoutat diskusi.

Večírek končí. Někteří odchází sice pořád s tím otazníkem ve tváři, ale našli jsme i další nadšence.

neděle 15.2.2015 / uvést to na pravou míru

Z reakcí našich přátel se dozvídáme: "A co tím teda jako myslíte? Už jste si adoptovali toho sedláka? Jo, to jsou ty fresh bedýnky. Už jste založili to družstvo?".... NE NE NE! Umíme se poučit z vlastních zkušeností a pochopili jsme, že budeme muset pořád a dokola, trpělivě a jinými slovy vysvětlovat. A tak tedy vysvětlujeme osobně i emailem:

Ahoj a dobrý den všem,

kteří jste projevili zájem o téma komunitně podporovaného zemědělství, ať už tím, že jste se zúčastnili naší první schůzky "adoptuj svého zemědělce" a nebo jste nám dali svůj email a chcete vědět, jak ten příběh bude pokračovat dál.

Co je to komunitně podporované zemědělství?
Pro ty, kteří nemohli přijít na první schůzku, nebo pro ty, kteří by chtěli další informace o KPZ posíláme pár odkazů:

 • vše o KPZ v ČR
 • krátké video - Co je to KPZ?
  video vzniklo na evropském setkání příznivců KPZ ve Francii v roce 2014
 • KomPot - komunitní potraviny
  Sdružení lidí, kteří se rozhodli najít vlastní cestu k potravinám a založili si vlastní KPZ ve Středoklukách u Prahy. Lidé, kteří nás inspirovali, nakopli svou energií a nadšením.
 • krátké video - příběh Aleny Malíkové
  Měli jsme štěstí, že jsme před nedávnem potkali také tuhle optimistickou dámu - ekoporadkyni se zaměřením na vztahy mezi ekozemědělci a spotřebiteli. Je jedním z dalších lidí, kteří nás inspirovali k založení vlastní KPZ.
 • krátké video - inspirace Terre de Liens
  Mladý francouzský pár se rozhodl, že si vybuduje svou malou farmu a bude zde šetrným způsobem hospodařit... není to jednoduché, chybí finanční prostředky a je obtížné získat vlastní půdu...
  A proto bychom chtěli vytvořením vlastní KPZ podpořit podobné lidi i u nás

Jakou KPZ chceme vytvořit my?


Z reakcí na naše aktivity máme pocit, že všichni nepochopili, co založením vlastní KPZ sledujeme, a jak to bude asi probíhat. Možná některé i trochu vylekalo video o "zahnutých okurkách". Ne, nechceme si založit vlastní zemědělské družstvo, koupit pole a traktor, obout si holiny a stát se zemědělci. Chceme vytvořit skupinu lidí, kteří naváží spolupráci s konkrétním zemědělcem. On pro nás bude pěstovat kvalitní zeleninu případně další produkty, my je od něj budeme pravidelně odebírat. My mu dáme jistotu výdělku, on nám vypěstuje dobroty na náš talíř a navíc nám třeba i ukáže, jak se to dělá. Jak úzká ta spolupráce bude, záleží na dohodě mezi námi a zemědělcem.

Co se teď bude dít dál?
V současné chvíli hledáme sympatického zemědělce. Chtěli bychom, aby nebyl na druhém konci republiky, abychom ho mohli občas navštívit a seznámit se s ním. Zároveň chceme zemědělce, který bude hospodařit ekologicky, šetrně k půdě a krajině (ale nemusí mít nutně certifikaci BIO), zemědělce, který dělá svou práci dobře a s láskou. Rádi bychom podpořili spíše drobnějšího a začínajícího zemědělce. Máme několik tipů, doporučené zemědělce kontaktujeme.

Kdy bude další schůzka?
Co nejdříve uspořádáme další schůzku, kam budou zváni všichni, kdo se do KPZ CooLAND budou chtít připojit, nebo o tom alespoň vážně uvažují. Chtěli bychom na schůzku pozvat už i zemědělce a bavit se o konkrétních věcech.

Předpokládáme, že během tohoto týdne bychom vás obeslali s podrobnějšími informacemi a návrhem několika termínů.

Hezký den

Šárka - Vraťka - Katka

CooLAND
cesta do krajiny vede kolem vás
https://www.facebook.com/cestadokrajiny/info?tab=page_info

pátek 20. 2. 2014 / máme sedláka!!!

V průběhu posledního týdne jsme se intenzivně věnovali hledání "našeho" sedláka. Tedy sedláka, se kterým bychom chtěli uzavřít partnerství. Rozhodili jsme sítě, mluvili s lidmi, kteří se v KPZ pohybují a nechali si poradit. A našli jsme Karla. Hned za čerstva posíláme tuhle novinu do světa s pozvánkou na další schůzku.

Ahoj všem příznivcům komunitně podporovaného zemědělství,

máme pro vás žhavou novinku ohledně dění v KPZ Cooland. Na základě doporučení jsme totiž oslovili zemědělce, se kterým bychom mohli spolupracovat.
Jste zvědaví kdo je náš sedlák a proč se nám líbí?

Statek Karla Tachecího

Má skvělé reference
od lidí, kteří se dlouhodobě zajímají o podporu KPZ.

Líbí se nám přístup
. Karel Tachecí hospodaří s heslem "půda jako peřinka" a jak sám říká: „ Za dohledu bájného praotce Čecha a kupovité hory Říp hospodařím ekologicky na břehu řeky Ohře. Při své práci s půdou jsem se vzdal chemie a umělých hnojiv. Tak jako zde úspěšně hospodařili mí předkové po staletí.“

Líbí se nám péče o krajinu: Statek Tachecí citlivě přistupuje k ochraně půdy a biodiverzity krajiny. Na části pozemků jsou zachovány původní květnaté louky. Karel Tachecí si uvědomuje, že živinový cyklus statku má být uzavřen, jak to dělali naši předci. Nesmíme si z půdy jen brát, ale musíme také dávat. Proto pěstuje nejen rostliny, ale chová také černé strakaté mléčné krávy a vlastním hnojem podporuje úrodnost polí. Kromě toho používá pestré osevní postupy.

Líbí se nám produkty. Statek Tachecí pěstuje obiloviny, zeleninu, ovoce i chová krávy. Kromě toho spolupracuje s dalšími spřátelenými biozemědělci, takže může nabídnou také víno v biokvalitě, marmelády, mošt nebo pálenku.

Líbí se nám zkušenosti. Zeleninu, ovoce a produkty, které nás asi zajímají nejvíc, dodává Katel Tachecí rád přímo maloodběratelům. Má zkušenosti s malými odběratelskými skupinami v Praze, kam dováží například zeleninu na Suchdol, do Karlína, Dejvic či Kbel.

Líbí se nám spolupráce s vědou. Statek Tachecí dlouhodobě spolupracuje s Českou zemědělskou univerzitou v Praze na výzkumu biologické ochrany máku. Uvědomuje si totiž sílu a nezbytnost partnerství zemědělské praxe a vědy. Přesně to, co řekl na semináři "Zdravé půdy v legislativě a praxi" v České Skalici Wilfried Hartl (Bioforschung Austria), když připomněl slova zakladatele ekologického zemědělství Rudolfa Steinera: "Ekologické zemědělství nevymysleli vědci, ale sami zemědělci, kteří byli schopni myslet a s vědci spolupracovat." Hartl dodává: "Používání mozku může ušetřit spoustu času a energie."

A protože to Karlu Tachecímu opravdu myslí a mluví z něj zkušenosti, ví, že je potřeba se sejít a vysvětlit si, jak by naše vzájemné partnerství probíhalo. Nemůže nám totiž slíbit všechno... pokud očekáváte, že pro vás někdo bude pěstovat pomeranče a dodávat vám je až na váš stůl, tak KPZ není pro vás.

V každém případě jsme už domluvili termín schůzky, kde bychom se sešli my, potenciální spotřebitelé s naším sedlákem. Pište si do kalendářů úterý 3.3.2015 od 19 hod. Místo bude ještě upřesněno, až se mi podaří zajistit vhodné prostory.

Krásný víkend

Šárka - Vraťka - Katka
CooLAND
cesta do krajiny vede kolem vás

A kdo nemá KPZ ještě dost, můžete se podívat na článek v Ekolistu
Mezi bedýnkovými e-shopy a vlastní zahradou: Komunitou podporované zemědělství má v ČR stále více příznivců

úterý 3.3.2015 / schůzka se sedlákem

Zajímá Vás jaký je Karel? Těšte se na pokračování deníku KPZ CooLAND...


text: -ŠK-

foto: -OL-

Also on this blog

SHARE:  Email · Facebook · Google · Twitter · Tumblr · Kindle
SUBSCRIBE:  Receive an email on new posts from cooland

Comments


 • Notify me upon new comments

☺ Got it